May 2018

Previous
Next
  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 1
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 12:40p Horvey Class Swimmng
  • 2
    • 7:45 Run Club
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 12:05p Cross/Brunner Robotics
  • 3
    • 11:45 Gr 3 Field Trip Troyanda Ukranian Dance
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
    • 12:40p Kubik Class Swimming
    • 3:15p Lego Robotics Club
  • 4
    • 7:45 Run Club
    • 8:30 Quilting Project in Bourassa's Class
    • 8:30 James Dempsey Visits MMH
  • 5
  • 6
  • 7
    • 8:15 No Scool For Students Professional Learning Day
  • 8
    • 10:20 MMH Birthday Week Kick-Off Assembly
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 1:00p MMH School Photo
    • 6:30p Internet Safety
  • 9
    • 7:45 Run Club
    • 8:30 Tipi Visits and More Organized by Monty Wolfchild
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 12:05p Cross/Brunner Robotics
    • 7:00p School Council
  • 10
    • 8:15 80's Dress Up Day
    • 8:45 MMH Dance-A-Thon Assembly
    • 9:45 Dance-A-Thon Begins
    • 11:45 Gr 4,5 Chess Club
    • 6:00p MMH 30th Birthday Gala
  • 11
    • 7:45 Run Club
    • 8:00 Hot Lunch Deadline
    • 8:30 Original MMH Staff Read to Students
    • 10:00 Lilley Class Swimming
  • 12
  • 13
  • 14
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
    • 12:05p Cross/Brunner Robotics
  • 15
    • 10:00 Lilley to Fort Whoop Up
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 12:00p Gr 4, 5 to Gregg LeRock Concert
    • 12:50p Petkau Class to Fort Whoop Up
  • 16
    • 7:45 Run Club
    • 8:15 Deadline for Student Profile Forms
    • 11:45 Gr 4 Drama Cl;ub
    • 12:05p Cross/Brunner Robotics
  • 17
    • 8:00 Friesen Class Only No School Today
    • 10:00 Rapson Class to Fort Whoop Up
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
    • 12:50p Neeve Class to Fort Whoop Up
    • 3:15p Lego Robotics Club
  • 18
    • 7:45 Run Club
  • 19
  • 20
  • 21
    • 7:45 No School Victoria Day
  • 22
    • 8:30 Horvey, Kubik Classes Landfill Field Trip
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 11:45 Hot Lunch Gr 1, 2, 3
  • 23
    • 7:45 Run Club
    • 8:30 Malek, Nelson to Landfill Field Trip
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 11:45 Hot Lunch Gr 4, 5
  • 24
    • 8:15 Blue and Yellow Day
    • 10:20 Spirit Assembly
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
  • 25
    • 7:45 Run Club
  • 26
  • 27
  • 28
    • 8:30 Travelling Labcoats to Kindergarten
    • 9:20 Lilley Class to Galt Museum
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
    • 12:50p Neeve Class to Galt Museum
  • 29
    • 9:20 Petkau Class to Galt Museum
    • 12:50p Rapson Class to Galt Museum
  • 30
    • 7:45 Run Club Last One
    • 9:00 Agriculture Presentation to Grade 4
    • 11:45 Gr 4 Drama Club
    • 6:30p Little Souls Kids Marathon
  • 31
    • 11:45 Gr 4, 5 Chess Club
  •  
  •